Přeskočit na obsah

Jazykové verze

26. 04. 2019
Skoro jasno

Hlavní navigace


Top památky - Lobkovický palác - Pražský hrad

Lobkowiczký palác sousedí s bývalým Ústavem šlechtičen. Kdysi tu stávaly dva velké gotické domy. Palác byl budován na jejich místě ve dvou etapách. Před polovinou 16. st. ho začal stavět Wolf Krajíř z Krajku a po něm v roce 1554 páni z Pernštejna, jmenovitě Jaroslav a Vratislav z Pernštejna v období 1554 - 1562 a pak 1570 - 1577. Původní renesanční palác měl čtyři křídla kolem nádvoří a byl bohatě zdoben architektonickými články z pálené hlíny, které Pernštejnové na svých stavbách rádi používali. Severní křídlo s kaplí bylo vystavěno až za Vratislava z Pernštejna v letech 1576 - 1577. Tehdy se palác nazýval Pernštejnský. Roku 1627 se stal majetkem Polyxeny z Lobkowicz. Lobkowiczové ho po požáru roku 1625 dali přestavět v poněkud strohém raně barokním slohu. Pro Václava Eusebia z Lobkowicz přestavoval palác v letech 1651 - 1668 Carlo Luragho. Dvoupatrový palác s jednoduchým hladkým průčelím se rozkládá kolem dvou nádvoří se zbytky sgrafit a pozůstatky renesančních stavebních detailů z pálené hlíny. Na průčelí do Jiřské ulice jsou dva raně barokní portály. V jihovýchodním křídle směrem k městu je velký sál o výšce dvou podlaží zdobený nástěnnými iluzívními malbami architektur a soch ze 17. st. Při adaptaci paláce v letech 1861 - 1862 byl sál zničen vloženým stropem a příčkami a nakonec při celkové rekonstrukci v 70. a 80. letech 20. st. byl obnoven. V prvním patře se v původní podobě dochovaly kaple sv. Václava a dva sály z třetí čtvrtiny 17. st. s krby. Zdobí je bohaté nástropní neobyčejně jemné štukatury technikou terakoty od  Domenica Galliho s malovanými plátěnými výplněmi Fabiana Václava Harovníka z let 1665 - 69. Je zde vymalován Triumf Caesarův, Hostina bohů, Apollón pod Parnasem, Múzy, alegorie ročních dob a světadílů a drobnější mytologické výjevy jako Ganymed, Apollón a Dafné, Únos Evropy a Venuše. V kapli jsou kruhové medailony s výjevy z legendy o sv. Václavu. Na oltáři kaple je obraz sv. Václava od Petra Brandla z roku 1723.

     Komplex budov Lobkowiczkého paláce prodělal rozsáhlou rekonstrukci od roku 1973 pro potřeby Národního muzea. Rekonstrukce byla ukončena roku 1986 a od roku 1987 do roku 2006 zde byla umístěna historická expozice Národního muzea. Lobkowiczký palác byl rodině Lobkowiczů navrácen roku 2002 poté, co byl ve 20. století dvakrát konfiskován – poprvé nacisty a podruhé komunistickým režimem. Po pěti letech příprav a nezbytného restaurování byl v roce 2007 palác opět otevřen veřejnosti, poprvé jako soukromé muzeum s uměleckými sbírkami rodiny Lobkowiczů.

Muzeum je otevřeno celoročně a jeho návštěvníci mohou prostřednictvím historie rodu Lobkowiczů a jeho sbírek nahlédnout do českých i evropských dějin. Lobkowiczká umělecká sbírka bývá považována za největší a nejstarší dodnes původními majiteli vlastněnou uměleckou sbírkou v České republice. Sbírka je též označována za jednu z nejvýznamnějších ve střední Evropě. Dvaadvaceti výstavními sály muzea návštěvníky prostřednictvím audioprůvodce provází hlasy představitelů dvou současných generací rodiny Lobkowiczů a hlavního kurátora sbírek. Audioprůvodce je zahrnut v ceně vstupenky a je k dispozici v osmi jazycích.

Pražský hrad je národní kulturní památka od roku 1962.

nahoru

Kontakt

Jiřská 3/1
Praha 1 – Hradčany 119 08
Telefon: 233 312 925
E-mail: palace@lobkowiczevents.cz
Web: http://www.lobkowiczevents.cz

nahoru

Návštěvní doba

 • leden - prosinec   po - ne 10.00 –18.00
 • celoroční provoz

nahoru

Vstupné

 • dospělí 275 Kč, děti, studenti, senioři 200.- Kč
 • rodinné 690 Kč (2 dospělí a 2 děti do 12 let)
 • kombinované vstupné (Muzeum + Koncert vážné hudby): 590 Kč

Vstupné zahrnuje audioprohlídku v Č, A, F, N, I, J, R, Š. Prohlídky s průvodcem jen po předchozí rezervaci.

Koncerty klasické hudby - denně od 13.00 (vstupenky ve vstupní hale restaurace Lobkowicz Palace Café).

nahoru

Expozice

 • Soukromé rodinné muzeum Lobkowiczů - poklady lobkowiczkých sbírek:
 • Poklady lobkowiczkých sbírek:
  obrazy (Cranach, Brueghel st., Canaletto, Velásquez...)
  portréty členů rodu
  umělecké předměty z 12. - 20. stol.
  zbraně, keramika
  hudební nástroje
 • délka prohlídky cca 120 min.
 • Prodej suvenýrů
 • Lobkowitz Palace Café & restaurant (denně 10 - 18)
  tradiční české menu, občerstvení, dezerty, italská zmrzlina
 • doprava:
  Metro A - stanice Malostranská; tram. 22 - zast. Malostranská, Pražský hrad či Pohořelec a odtud pěšky na hrad

nahoru


Fotogalerie

Přeskočit na hlavní menu